Bronzová medaile na ME U23

Bronzová medaile na ME U23

Úspěšné vystoupení má za sebou zlínská kolová na evropském šampionátu hráčů do 23 let, který hostil německý Aalen. Tomáš Horák společně s Radkem Adamem vybojovali bronzové medaile a završili tak velmi úspěšnou sezónu, kterou ozdobili rovněž postupem do ŠKODA extraligy mužů.
V základní skupině nastoupili k úvodnímu utkání proti houževnatému soupeři, kterým byl druhý tým Švýcarska. Kluci se chopili otěží zápasu hned v jeho úvodu a postupně navyšovali vedení až na čtyřbrankový. O tom, jak je důležitá koncentrace až do samotného závěru jsme se přesvědčili právě s tímto soupeřem. Švýcaři vsítili dvě slepené branky, snížili stav utkání na 4:6 a rázem jich bylo plné hřiště. Necelou minutu před koncem utkání vstřelil soupeř pátou branku, ale vítězný vstup do utkání si již naši hráči pohlídali.

V dalším utkání se naše dvojice střetla s rakouskou dvojicí E. Gabriel, L. Lampert, kteří byli v pozici druhého týmu. Tomáš Horák otevřel skóre zápasu a když ho proměněnou šancí následoval i Radek, rakouský tým byl z jejich útočných akcí bezradný a skóre zápasu začalo pěkně narůstat. Střelecká chuť našim hráčům vydržela až do samotného závěru zápasu a výsledkem 9:2 se kluci dostali do herní pohody.

Střetnutí s třetím týmem Německa bylo jednoznačnou záležitostí našich hráčů a výsledek v poměru 9:1 potvrdil postup našich hráčů do finálové části mistrovství. O vítězi skupiny A se tedy mělo rozhodnout v utkání mezi prvním týmem Německa a naší dvojicí.

Náš tým nastupoval k závěrečnému utkání ve skupině bez ztráty bodu, vedle toho německý tým ztratil body za remízu se švýcarskou „dvojkou“. Začátek utkání se oboustranně nesl v defenzivním duchu, protože se utkaly technicky i takticky vyspělé dvojice. Ve třetí minutě utkání Radek poslal do volného prostoru přesný pas a Tomáš se nemýlil. Jedna nula pro náš tým. Bohužel s touto brankou se u našeho týmu vytratil střelecký apetit a dlouhé minuty se nám nepodařilo ohrozit branku soupeře. Ten naší střelecké absenci dokonale využil a když jsme přidali i chyby v rozehrávce, na světelné tabuli svítil stav utkání 1:4 v neprospěch české dvojice. Závěrečný tlak z naší strany přišel již pozdě, když se našim hráčům podařilo upravit stav utkání na 2:4.

V semifinále narazila naše dvojice na švýcarskou bratrskou dvojici Timon Fröhlich, Yannick Fröhlich. Aktuálně druhý tým švýcarské nejvyšší soutěže v prvním poločase herně dominoval a postupně šel do vedení v poměru 3:0. Naši kluci marně hledali recept na bezchybnou obranou hru švýcarského týmu, ale nesložili zbraně a odměnou jim bylo snížení na 1:3. Utkání mělo spád i ve druhém poločase a Švýcaři kontrovali dalším brankou a navýšili své vedení. Obdržená branka náš tým nesrazila, ale spíše nastartovala k další aktivitě. V samotném závěru se nám podařilo smazat náskok soupeře a o vítězi semifinálového klání musely rozhodnout čtyřmetrové údery. V nich byl nakonec šťastnější švýcarský tým a na penalty zvítězil v poměru 3:2. Osobně si myslím, že se švýcarskou dvojicí jsme sehráli naše nejlepší utkání na mistrovství a dvojici, která v letošním roce startuje v sérii světového poháru (ve třetím kole v Berlíně 4. místo), jsme byli vyrovnaným soupeřem.

V boji o bronzové medaile jsme se utkali s českou „dvojkou“, která hrála ve složení Jan Kripner, Jan Hrdlička. Nezdar z penaltového rozstřelu dokázal Radek s Tomášem hodit za hlavu a v boji o třetí příčku zvítězili v poměru 8:1.

Těší mě, že kluci dokázali v takto silné konkurenci získat po pěti letech bronzové medaile pro Českou republiku (v roce 2017 skončili na třetí příčce J. Hrdlička ml., R. Staněk ze Svitávky) a věřím, že jdeme správnou cestou. Skvělý výsledek Tomáše s Radkem je rovněž odrazem práce našich trenérů, kteří pracují s hráči v žákovské (J. Ondlevec, M. Struhař), juniorské (P. Landt, M. Chovančík) i elitní kategorii (M. Chovančík). A velmi rád zmíním i skvělého mechanika A. Horák, který má cit pro „nejen pro švýcarské stroje STAR“.